Doprava nad 1500 Kč zdarma | Doručování také SR

Back to top
  /  Osobní rozvoj   /  6 kroků, jak si zrekapitulovat svůj rok

6 kroků, jak si zrekapitulovat svůj rok

Oblečení na jógu

6 kroků, jak si zrekapitulovat svůj rok

Někdo rád rekapituluje uplynulý rok a někdo ne. Někdo cítí větší jistotu, když dělá plány na nový rok a pro někoho je to příliš přízemní. Ale pokud nevíme, kam směřujeme, nemůžeme se divit, že jsme nedošli tam, kam jsme chtěli. 

Pokud si chcete udělat pořádek ve svých myšlenkách, postojích a názorech, tak taková malá „čistka“ neuškodí. Jak na to? Máme pro vás pár doporučení, jak postupovat.

1. CO SE NESTIHLO ANEB SEZNAM NEDODĚLANÝCH VĚCÍ

Vypište si všechny věci, které vás tíží v hlavě. Věci, které jste chtěli udělat, ale neudělali. I maličnosti, nad kterými neustále přemýšlíte a berou vám tím pádem energii. Vytvořte si seznam „nedodělaných věcí“.

Nedržte vše v hlavě.

2. PRIORITY

Co je pro mne v životě důležité? Jaké jsou mé priority?  Co z věcí, které jsme nestihli, je pro nás aktuální? A které již nikoli? Kolik času na to potřebuji? Kdy to udělám? Tuto strategii můžete využívat i každý týden/měsíc.

Občas zjistíme, že některé věci již pro nás nejsou podstatné a jiné se staly důležitými. Některé věci ze seznamu „nedodělaných“ možná zcela zmizí a na jiné bude potřeba se více zaměřit.

3.REALIZUJI SVOJI VIZI?

Co jste stihli ze svých plánů a snů za minulý rok?  Proč se některý plán, sen, cíl nevyplnil? Neměli jste dostatek času? Informací? Energie? Znalostí?  Co byl konkrétní důvod? Nestál tento cíl jen na rozumu, ale vaše srdce touží po něčem jiném?

Někdy pomůže i tzv. „seznam fuck up“, aneb co se zcela nepodařilo.

4. VDĚČNOST

Vděčnost nás přivádí na uvědomění, co vše máme a za co můžeme být vděční. Napsat si seznam „108 vděčností“ pro nás může být velmi úlevné a obohacující.

Za co jsi vděčná tento rok?  Poděkuj za lidi ve svém životě, události, momenty… Nejen, kdy se dařilo, ale i nedařilo a posunulo tě to na tvé cestě zase dál. Poděkuj sobě, svým blízkým. Otevři své srdce.

Prociť vděčnost.

5. SWOT ANALÝZA UPLYNULÉHO ROKU

Pro někoho se může zdát, že je to pouze ekonomický nástroj, ale velmi nám může pomoci i co se týče našeho osobního života a naší osobnosti.

Silné stránky – Jaké mám? Co mi pomáhá každý den? V čem jsem dobrá?

Slabé stránky – Co by bylo naopak vhodné zlepšit? 

Příležitosti – Jaké příležitosti můžu využít? Co mne může posunout dál?

Hrozby – Co mě může ohrožovat a proč?

Uvědomění si těchto základních věcí nám může velice pomoci i co se týče našich priorit a vize.

6. MOJE OKOLÍ

Naše okolí má velký vliv na to, jak se celkově cítíme. S kým se nám pracovalo dobře? S kým jsme rádi trávili čas? Jsou to lidé, kteří nám dodávají energii nebo nás pobyt v jejich přítomnosti vysává? Pro koho jsme byli inspirací my? Případně komu jsme my ublížili, či se chovali nehezky? Kdo se v naší přítomnosti cítil špatně? Nebojte se vše rozepsat a podívat se na vše s odstupem.

Není špatné si občas udělat pořádek nejen ve svém šatníku, ale i ve své hlavě, okolí a plánech. Nechte svoje myšlenky působit a zkuste chvíli popřemýšlet nad těmito otázkami. Uvidíte, že vstup do nového roku s čistější hlavou bude velmi osvobozující.

Přejeme pěkný vstup do nového roku. M&V

Komentář

You don't have permission to register

SLEVY