Doprava nad 2000 Kč zdarma | Doručování také SR

Back to top
  /  Meditace   /  Mindfulness meditace pro lepší spánek

Mindfulness meditace pro lepší spánek

Oblečení na jógu

Mindfulness meditace pro lepší spánek

Meditace všímavosti – mindfulness – je skloňována ve všech směrech pro její blahodárné účinky. Jak může například pomoci s lepší kvalitou spánku?

Je občas nemožné v klidu usnout, když se nám hlavou neustále honí různé myšlenky. Všichni známe ten pocit, kdy chceme konečně odpočívat – a ono to nejde. Jedním ze způsobů, jak zkvalitnit a prohloubit náš spánek – je právě meditace mindfulness.

Na téma meditace mindfulness a spánku proběhlo několik výzkumů, které zejména zmiňují, že nám mindfulness pomáhá rychleji usnout, spát déle a bez přerušení, zlepšuje kvalitu spánku a taktéž snižuje denní únavu. Postačí nám pouze 10 minut meditace všímavosti denně. 

Jakýkoli druh meditace je jistě přínosný, ale většina novodobějších výzkumů zkoumala právě meditaci všímavosti. V čem konkrétně spočívá? Jde zejména o následující:

  • zaměřit se na přítomný okamžik
  • pozorovat naše myšlenky a pocity
  • tyto myšlenky a pocity nijak nesoudit

Meditace všímavosti pravděpodobně funguje tak, že aktivuje konkrétní oblasti mozku a dochází k oslabení kognitivní a emoční mozkové aktivity, která může způsobovat problémy se spánkem. Pomáhá redukovat myšlenky a emoční reaktivitu (stres a úzkost),  tím nám pomáhá lépe usínat a spát.

Někdy to pro nás může být těžké. Myšlenky, které vnímáme, máme tendenci kritizovat a poté se jimi ještě stresovat. Zkuste si doma vytvořit atmosféru, která pro vás bude příjemná. Klidný prostor. Svíčky. Aromaterapie. To vše nám může pomoci v pocitu uvolnění. A samozřejmě meditace mindfulness.

Autor: Miroslava Škubalová

Komentář

You don't have permission to register

Oblečení na jógu