Doprava nad 2000 Kč zdarma | Doručování také SR

Back to top
  /  Osobní rozvoj   /  Jak vybudovat a udržet nové návyky?

Jak vybudovat a udržet nové návyky?

Bavlněné legíny

Jak vybudovat a udržet nové návyky?

Asi to každý z nás známe – přijde nový rok a my jsme plní energie a odhodlání. Chceme trochu zbubnout po Vánocích. Dát se do formy. Začít dodržovat pitný režim, lépe jíst. Více se seberegulovat a být milejší k okolí atd atd..

Následuje první týden nového roku a my vše docela úspěšně dodržujeme. Následuje druhý týden a už nejíme tak dobře, jak jsme si představovali. Třetí týden zapomínáme pravidelně pít a cvičení odkládáme “na zítra”. 

Pokud se vám něco podobného někdy stalo, pravděpodobně jste za prvé přepálili míru, se kterou jste měli s vašimi životními změnami začít. A za druhé jste měli dost možná slabou vůli.

Lidská vůle jako sval

Lidskou vůli a její fungování si můžete představit jako sval. Když začínáme posilovat své fyzické svaly, musíme začít na mírné zátěži, abychom svaly namáhali, ale ne je zcela odrovnali. Pokud se strháme, druhý den nás bude vše bolet a pravděpodobně se ke cvičení znovu nedonutíme.

S lidskou vůlí je to podobné. Pokud nemáme vypracované svaly své vůle, velkými laťkami svou vůli strháme a u změny nevydržíme.

Návyky

Ideální metodou, jak začít trénovat svou vůli je postupná tvorba nových návyku. Zamyslete se nad tím, co byste rádi do svého života nyní zařadili a v čem byste se chtěli posunout. Například cvičení, meditace, zklidnění, lepší strava, práce na vztazích atd. Pokud si napíšete seznam více jak 10 věcí, podívejte se na něj a vyberte si z něj maximálně 3 stěžejní činnosti.

Minimální laťka

Pak si představte ideální laťku, na kterou byste chtěli dosáhnout. A v následném kroce ji porovnejte s bodem, ve kterém jste nyní. Jestliže budete chtít například 3x týdně cvičit 1hod a nyní necvičíte vůbec, přepálili jste svou laťku. Doporučuji raději začít na nižší úrovní např. 2x týdně 30min/5x týdně 10min. Takto upravte všechny své činnosti, které chcete do svého života začlenit. 

Každodenním opakováním těchto činností budete trénovat svaly své vůle a stávát se tak silnějšími a silnějšími. Cca po 30 opakováních vznikne váš nový návyk. Neznamená to, že vám najednou daná činnosti půjde úplně sama, ale rozhodně v ní budete jistější a nebudete se muset s jejím plněním tak namáhat. 

Zkuste se zamyslet nad tím, v čem byste se rádi posunuli. Klidně si dané oblasti sepište a začněte na nich pracovat. A pokud se vám stane, že se dostanete do bodu, že se vám nebude chtít – připomeňte si, že trénujete svou vůli a budujete nové návyky. 

Jak řekl, Wiliam Thackeray: “Naše návyky vytváří naši povahu a naše povaha utváří náš osud.”…A to je rozhodně dobrá motivace k tomu na sobě trochu zapracovat. 😉 

Autor: Věra Bátrlová

Komentář

You don't have permission to register