Doprava nad 2000 Kč zdarma | Doručování také SR

Back to top
  /  Meditace   /  Meditace? Najdi si formu, která bude vyhovovat Tobě

Meditace? Najdi si formu, která bude vyhovovat Tobě

Meditace? Najdi si formu, která bude vyhovovat Tobě

Meditujete? Pravidelně? Možná o meditaci všude čtete, možná pravidelně praktikujete. Možná vás meditace už štve. Jako všude i tady si musíme najít svou vlastní cestu.

Meditace je pro nás prospěšná. Umožňuje nám soustředit se, zklidnit se, srovnat si myšlenky, pročistit si hlavu, ale taktéž uvolnit tělo. Poslouchat sebe, co je pro nás vhodné, na co se cítím a co jednoduše pro mě není.

Sepsala jsem pro vás pár přístupů, které aplikuji ve svém životě já, které mi pomáhají a zároveň si je vybírám podle své potřeby.

1.Meditace chůzí

Meditace nemusí vypadat tak, že sedíme na polštářku a snažíme se o „meditaci“. Pro naši západní civilizaci je tato forma meditace poměrně náročná a chvíli trvá, než se naučíme naši mysl zklidnit.

Pro začátek je pro nás vhodnější meditace v pohybu. Tím nejjednodušším způsobem je naše chůze. Nejlépe bosky, stanovit si nějaký malý úsek. Vnímat naše chodidla, jednotlivý krok, pohyb. 

Pokud se objeví nesouvisející myšlenky, nehodnoťte je, nezabývejte se jimi – zkuste zůstat v přítomnosti s daným pohybem. Taktéž pozorujte pocity, které se spolu s vědomou chůzí objeví.

Tato forma je časově a prostorově nenáročná. Dá de praktikovat kdekoliv a i 10 minut denně přináší dlouhodobé výsledky.

  2.Mindfullness

Mindfulness neboli meditace všímavosti je významná technika často využívaná v moderní západní psychologii. 

Meditaci všímavosti provádíme tak, že si uvědomujeme, co se děje uvnitř nás i kolem nás. Soustředíme se na vnímání našich smyslů, na to, jaké emoce prožíváme, jak se cítí naše tělo, jaké myšlenky nás napadají a jak spolu všechny tyto prožitky souvisí.

Snažíme se naši mysl udržet či vracet do přítomného okamžiku. Vše na základě nehodnocení, neulpívání, neusilování a přijímání. Trénink všímavosti vyžaduje pravidelnost a je vhodné jej praktikovat denně.

  3.Tématické meditace

Pokud mám více času a možnost jít do hluboké meditace – volím různé tematické meditace. Mohou to být meditace s určitým záměrem, doprovodem hudby, či zpívání manter.  Nejčastěji volím meditace z kundalini jógy, které mají přesný postup a vyhovují mi svou komplexností (přesný čas, mudry, zvolená hudba a téma).

Před začátkem těchto meditací je však důležitý přesný postup, který na našem blogu taktéž uvádíme a některé konkrétní meditace si můžete vyzkoušet. Tyto meditace je taktéž dobré provádět pravidelně – např.po několik dnů v řadě, kdy můžete pocítit jejich účinky. 

Léto je roční období, které je ideální pro meditaci venku, v přírodě.  Čas pro uvolnění, zklidnění a načerpání nových sil.

Přejeme tak pěkné léto plné klidné mysli, láskyplného srdce a silného těla.

Autor článku: Mirka Škubalová

You don't have permission to register