Back to top
  /  Osobní rozvoj   /  Jak se cítit ve svém životě dobře?

Jak se cítit ve svém životě dobře?

Jak se cítit ve svém životě dobře?

Jaro je obvykle obdobím, kdy se vše probouzí. Staré a nepotřebné zaniká a vzniká prostor pro něco nového. Ideální období na očistné rituály. Na to udělat si ve věcech tak trochu pořádek. Zbavit se toho, co nás tíží a neprospívá nám a naopak  přivítat do našeho života to, co nás bude těšit a prospívat nám.

No a obzvláště v tomto podivném období můžeme získat čas se nad svým životem zamyslet. Na co vše se tedy můžeme zaměřit, abychom se cítili ve svém životě svobodně a dobře?

1.) Doma, cítím se tam dobře?

Prostředí, ve kterém žijeme nás utváří.  Dává nám energii nebo nám ji naopak bere. Cítit se dobře v prostředí, kde bydlíme je pro nás důležité.  Zkuste se projít po svém bytě – od nejvzdálenějšího místa – každým pokojem – jak se cítíte? Co vám dává energii a co vám ji naopak bere? Potřebujete tu a tu vázičku? Tu sbírku, na kterou se jen práší? Dělá vám radost? Rozhodněte se, co nepotřebujete, nepoužíváte nebo se vám nelíbí. Zkuste věc někomu darovat, poslat dál. Očistěte svůj domácí prostor.

2.) Vybírám si šaty, jako své myšlenky.

Stejný postup můžete aplikovat i na váš šatník. Jak přesně postupovat trefně popsala Marie Kondo ve své knize  “Zázračný úklid”.  Každou věc, kterou máme v šatníku máme vzít do ruky a řící si, jestli nám dělá radost. Pokud ne – máme se s ní rozloučit. Jednak se vám uvolní hodně místa a jednak můžete udělat radost někomu jinému, kdo by kousky z vaší skříně ocenil. Vybírej si svůj šatník.

3.) Cítím se dobře se svými blízkými?

První dva body jsou již celkem časté, ale zamýšlíte se někdy nad svým okolím? S kým nejvíce trávíte svůj čas? Jak vás tito lidé ovlivňují? Pomáhají vám, motivují vás nebo je to spíše “toxické prostředí”, kde se necítíte dobře?  Zkuste si napsat okruh lidí, se kterými jste nejvíce v kontaktu. Jací jsou? O čem se baví? O čem sní? Co dělají? Mají radost ze života? Přehodnocení našich vztahů, jakýchkoliv – bývá pro nás tou nejtěžší výzvou. Buďte s lidmi, které máte rádi.

4.)  Pořádek v myšlenkách

Abychom se mohli posunout vpřed – v čemkoli, je nutná dobrá analýza minulosti. Co všechno se nám povedlo, pokud nepovedlo – co jsme se tím naučili. Co bychom rádi změnili, za co cítíme vděčnost. Důležitá je i očista našich myšlenek. Co se nám nelíbí právě teď?  S čím jsme nespokojení?Udělat si pořádek ve svých vlastních myšlenkách, je první krok k úspěchu.

5.) Prázdný Inbox

Jedno z doporučení, jak organizovat věci v práci, je např. udržovat prázdnou složku “doručené zprávy” (neznám nikoho, komu by se to dlouhodobě dařilo). Jde o to mít ve schránce jen aktuální e-maily, které čekají na vyřízení, aby nás neničil jen samotný pohled do inboxu. Možná máte taktéž uloženo hodně starých dokumentů, složek, informací, které již nepotřebujete. I tato očista vás může v práci posunout zase o něco dál. Vytřiďte si informace.

Každý očistný proces je na začátku těžký, ale nakonec se cítíme uvolněnější a svobodnější.  Jak praví známé pořekadlo, pokud nejde pryč staré, nemůže přijít nové. 

Autor: Miroslava Škubalová

You don't have permission to register