Back to top

Aplikace, které nám pomáhají meditovat, žít v přítomnosti a zklidnit se.

Odpočinek je důležitou součástí našeho života. Abychom dobře fungovali, potřebujeme vědět, co si žádá naše tělo i mysl. Víme, že je důležité spát, pravidelně se hýbat, vhodně a pravidelně se stravovat  a všichni kolem neustále slyšíme o blahodárném účinkumeditace.

Pro některé je však “vypnutí”nebo jen pozorování svých myšlenek velmi náročné. Meditace ale nemusí být jen pozice v tureckém sedu. Meditace je chůze, tanec, zpěv, sex, ticho.Každý se dokáže uvolnit a vypnout při zcela jiné činnosti. Jedno je jisté, hlava je poté odpočatější a přicházejí nové a svěží nápady.

Pamatuji si první dny, kdy jsem v rámci tréninku měla jen sedět a 5 minut nechat myšlenky pouze plynout. Bylo to něco děsného, náročného, až nepředstavitelného. Od té doby uplynulo více jak 7 let. Zkoušela jsem různé techniky, druhy meditacía vytvořila si systém, který vyhovuje právě mně.

Pokud právě začínáte nebo věčně začínáte. Jsou nyní dostupné i on-line aplikace, které vám dokážou pomoci. Ano, jsou všechny v angličtině, takže ne všem budou vyhovovat, ale za zkoušku to možná stojí.

HEADSPACE

Jednoduše mít v hlavě více místa. Headspeace je něco jako osobní meditační průvodce.Můžete si vybrat z krátkých meditací, které mají 3, 5 nebo 10 minut. Jak se naučit být v přitomnosti, mít méně stresu, či kvalitnější spánek. Autorem je buddhistický mnich Andy Puddicombe.

WWW.HEADSPACE.COM

BUDDHIFY

Aplikace, po které budete vyklidnění jako buddha.Lekce jsou uspořádány podle témat– například po probuzení, při cestování do práce, při čekání, před usnutím atd. Délka meditací je 4 – 30 minut. Kdykoli se budete chtít “vyklidnit” stačí zvolit jen formu  a délku meditace, která vám bude vyhovovat.

WWW.BUDDHIFY.COM

CALM

Hlavně KLID.  Aplikace CALM  obsahuje nejen řízené meditace, ale také například 21denní program pro celkové zdraví. Taktéž je zde část, která se věnuje dobrému spánku nebo vědomému pohybu.Můžete tak spojit protahování s poslechem meditační hudby a následnou meditací.

WWW.CALM.COM

MINDFULNESS 

Udržet pozornost v přítomném okamžiku, nepozuzovat.Všímat si svých pocitů, myšlenek, prožitků  a nechat je jen plynout.  O tom je cvičení všímavosti pomocí meditace. Aplikace obsahuje různé druhy lekcí, které učí trpělivosti a umění se soustředit na moment teď a tady. 

WWW.MINDFULNESSAPP.COM

INSIGHT TIMER

Insight Timer je největší bezplatnou meditační aplikací na světě.Můžete zde sledovat lekce i kurzy v různých oblastech. Pomoc tu najdete s problémy, které nás čím dál více trápí – zvládání vzteku, úzkosti, problematický spánek, jak správně dýchat a další. V této aplikaci je sdruženo více než 1.800 odborníků, takže je z čeho vybírat. Zároveň se můžete propojit i s ostatními uživateli aplikace.

WWW.INSIGHTTIMER.COM

Autor: Miroslava Škubalová

Inspirace: časopis WHAT

You don't have permission to register